رنگ بینایی تلسکوپ خورشید خورشید خورشیدگرفتگی

رنگ: بینایی تلسکوپ خورشید خورشید خورشیدگرفتگی خورشید گرفتگی اخبار پزشکی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری «گسل» و موقعیت‌های تازه طنز

چند هنگامی که است که جای خالی یک مجموعه تلویزیونی با فضایی کمدی در تلویزیون بشدت احساس می‌شود. این‌بار شبکه یک سیما قرار است با مجموعه کمدی سیاسی «گسل» میزبان خ

«گسل» و موقعیت‌های تازه طنز

«گسل» و موقعیت های تازه طنز

عبارات مهم : زندگی

چند هنگامی که است که جای خالی یک مجموعه تلویزیونی با فضایی کمدی در تلویزیون بشدت احساس می شود. این بار شبکه یک سیما قرار است با مجموعه کمدی سیاسی «گسل» میزبان منزل های مردم باشد.

به گزارش جام جم ؛این مجموعه که پیش از این قرار بود از شبکه سه سیما پخش شود، داستان زندگی محافظ یکی از معاونان وزراست و اتفاقاتی که در حیطه زندگی شخصی و کاری او به وجود می آید.

«گسل» و موقعیت‌های تازه طنز

نقش این محافظ به نام ارشیا را سام درخشانی بازی می کند و درکنار او بیژن امکانیان نقش دکتر اعتبار را که معاون یکی از وزراست را به عهده دارد. مجموعه گسل روایتی است از نمایش دو بخش کاری و زندگی شخصی از داستان ارشیا و دکتر اعتبار.

از علاقه مندی ارشیا به دختر اعتبار گرفته تا مشکلاتی که در حیطه کار برایش به وجود می آید. این مجموعه به تهیه کنندگی محسن چگینی و به کارگردانی علیرضا بذرافشان در دست تولید است.

چند هنگامی که است که جای خالی یک مجموعه تلویزیونی با فضایی کمدی در تلویزیون بشدت احساس می‌شود. این‌بار شبکه یک سیما قرار است با مجموعه کمدی سیاسی «گسل» میزبان خ

محسن چگینی پیش از این تهیه کنندگی مجموعه هایی کمدی چون «دزد و پلیس»، «چهارخونه»، «ساختمان پزشکان»، «شب های برره» و «شمعدونی» را در کارنامه هنری خود به ثبت رسانیده و این بار یک درام کمدی سیاسی را به کارنامه خود می افزاید. در مجموعه «گسل» بازیگرانی چون بیژن امکانیان، سام درخشانی، مهتاج نجومی، فلور نظری، تیرداد کیایی، رامتین خداپناهی، ستاره حسینی و دیگر بازیگران ایفای نقش می کنند.

مجموعه ای بزرگ در حوالی سوهانک که پیش از این ساختمان کمیته امداد را در خود جای داده بود محلی است که گروه در آن مشغول تصویربرداری است.

محوطه ای با حیاطی بزرگ که تابلویی در سردرآن گذاشته شده است و قرار است ساختمانی باشد که نیروهای امنیتی در آن مشغول به کار هستند.

«گسل» و موقعیت‌های تازه طنز

در گوشه و کنار چند زن و مرد ایستاده اند که گویا قرار است در این صحنه به عنوان سیاهی لشکر حضور داشته باشند. عوامل صحنه، اتومبیلی که قرار است در این سکانس باشد را تمیز می کنند و عوامل دیگر مشغول چیدن دوربین ها و ابزار صحنه از داخل سینه موبیل ها هستند.

معرفی اشخاص تازه به تلویزیون

رضا کریمی، مدیر تولید این مجموعه می گوید: اواسط دی ماه تصویربرداری مجموعه را شروع کردیم و به غیر از چند روزی که در ایام عید تعطیل بودیم، در باقی روزها تصویربرداری بی وقفه انجام می شد. به گفته وی این مجموعه جزو مجموعه های بسیار پربازیگر بود و در خیلی از سکانس ها بازیگران فرعی زیادی بازی داشتند.

چند هنگامی که است که جای خالی یک مجموعه تلویزیونی با فضایی کمدی در تلویزیون بشدت احساس می‌شود. این‌بار شبکه یک سیما قرار است با مجموعه کمدی سیاسی «گسل» میزبان خ

کریمی، بکر بودن لوکیشن ها در این مجموعه را از خصوصیات بارز مجموعه «گسل» می داند.

او می گوید: زمانی که تولید مجموعه را شروع کردیم فیلم ها و سریال های زیادی دردست تولید بود و ما نمی توانستیم خیلی از لوکیشن ها را در اختیار داشته باشیم. از طرفی هم می خواستیم از لوکیشن هایی استفاده کنیم که جهت بار اول در یک مجموعه به تصویر کشیده می شد. همه اینها جزو مواردی بود که بسختی کار ما می افزود.

«گسل» و موقعیت‌های تازه طنز

او در ادامه می گوید: زمانی که این لوکیشن را گزینش کردیم قرار شد که به عنوان دو محل از آن استفاده کنیم و این شد که از این مجموعه به عنوان دو لوکیشن وزارتخانه و محل استقرارنیروهای امنیتی استفاده می شود.

کریمی که در این مجموعه نقش کوچکی را هم بازی می کند در ادامه می گوید: به نظرم «گسل» قصه خوبی دارد. روایت یک مجموعه سیاسی که بازیگرانش رادر موقعیت هایی قرار می دهد که فضایی کمدی را در برداشته باشد.

وی درادامه می گوید: در کنار بازیگران بنام از بازیگران جوان تازه کارهم در این مجموعه استفاده کردیم و قرار است اشخاص جدیدی با این مجموعه به مخاطب معرفی شوند.

اتومبیلی وارد صحنه می شود. قرار است در این سکانس علیرضا بذرافشان هم در نقش مدیر بازی داشته باشد. رضا کریمی در نقش راننده و مرتضی زارع در نقش حاجی هم حضوردارند.

خانه امن ـ خارجی ـ روز

رئیس و حاجی و راننده کنار هم ایستاده اند و ساکتند. چند کارمند زن و مرد دیگر نیز در حیاط حضور دارند. یک خبر جهت راننده می آید. راننده متن خبر را نگاه می کند و گوشی را در جیبش می گذارد و دوباره سکوت

برقرارمی شود.

حاجی: حالا وظیفه قلیچ چی میشه؟

رئیس: تکلیفش معلوم شد.

حاجی: از کجا می دونی؟

رئیس: (با کنایه) همین الان پیامش اومد. مگه نه (رو به راننده)

حاجی (شاکی): نباید به ما هم بگی؟

راننده (به رئیس): بهش بگو

رئیس: من مدیر توام نه تو مدیر من

سکانس به برداشت دوم می رسد. باد شدیدی درحیاط محوطه می پیچد و گویا ضبط صدا را با مسئله مواجه می سازد.

نقش های کلیشه ای گزینش نمی کنم

سام درخشانی در این مجموعه نقش ارشیا مبتنی، محافظ دکتر اعتبار را بازی می کند. وی که پیش از این نیز در مجموعه پشت بام پایتخت کشور عزیزمان ایران سابقه همکاری با بذرافشان را داشته است راجع به حضور خود در این مجموعه می گوید: ارشیا یکی از سخت ترین نقش هایی بود که تا به حال بازی کرده بودم. چراکه در این مجموعه چند بخش از زندگی او را می بینیم. ارشیا پسری است راحت و بی غل و غش، اهل جنوب شهر است و با مادر خود زندگی می کند این که می گویم چند مقطع از زندگی او را می بینیم به این علت است که در جاهایی وارد زندگی شخصی اش می شویم و ارتباطش را با مادرش می بینیم و متوجه می شویم که این شخصیت چه کودک درون نیرومند ای دارد. در عین حال ارشیا را در محیط کارش می بینیم و با بخش دیگری از شخصیت او مواجه می شویم. به گفته درخشانی، تمام شخصیت های این مجموعه در جاهایی هوش هیجانی پایینی از خود نشان می دهند و همین اتفاق است که باعث می شود لحظات کمدی و خنده داری جهت مخاطب به وجود بیاید.

وی در پاسخ به این پرسش که چه معیاری جهت گزینش نقش هایش دارد، می گوید: هر لحظه تلاش داشته ام که گزینش هایم کلیشه ای و تکراری نباشد و شاید همین اتفاق باعث شده است که زیاد در تلویزیون فعالیت داشته باشم تا سینما. آیا که امروزه تولیدات در سینما به جایی رسیده است که اگر به عنوان نمونه فیلمی در یک ژانر مشخصی خوب می فروشد باقی تولیدات با همان محتوا و مضمون ساخته شود و این باعث می شود که به تبع آن نقش ها هم تکراری و شبیه به هم به نظر برسد. تلاش می کنم از کلیشه به دور باشم و چون پیشنهادهایی که جهت بازی در تلویزیون دارم متنوع تر است زیاد تلاش می کنم در سریال های تلویزیونی بازی کنم. البته معمولا زیاد از یک سریال در سال کار نمی کنم.

درخشانی که پیش از این فیلم پرفروش خوب، بد، جلف را به تهیه کنندگی محسن چگینی روی پرده داشته هست، راجع به نحوه گزینش نقش خود می گوید: نخستین چیزی که برایم مهم بوده و به آن دقت زیادی دارم، این است که فیلمنامه را دوست داشته باشم و نقشی که بازی می کنم با همه وجوه قابل باور باشد. معمولا تلاش می کنم گزینش کنم تا مورد گزینش قرار گیرم.

یارانه به جای رایانه

قرار است در این صحنه بیژن امکانیان، سام درخشانی و ستاره حسینی بازی داشته باشند. ستاره حسینی در این مجموعه جزو صورت هایی است که قرار است جهت نخستین بار به مخاطب معرفی شود و نقش مرضیه، دختر دکتر اعتبار را بازی می کند. در بخشی از قصه متوجه علاقه ارشیا به مرضیه می شویم و این دقیقا نقطه عطف ماجراست.

اتومبیل دکتر اعتبار جلوی ساختمان نیروهای امنیتی پارک شده است و مرضیه منتظر به ماشین تکیه داده هست. کارگردان با بلندگویی که در دست دارد موقعیت صحنه را به بازیگران مهم و فرعی گزارش می کند. در این بین دستیارکارگردان هم بازیگران سیاهی لشکر را جهت ورود به جاهای متفاوت صحنه آماده می کند. قرار است ارشیا و اعتبار در حالی که مشغول صحبت با یکدیگر هستند از ورودی ساختمان به داخل محوطه بیایند.

برداشت شروع می شود و سام درخشانی درحالی که با آب و تاب تمام دیالوگ هایش را جهت اعتبار می گوید به علت اشتباه گفتن کلمه یارانه به جای رایانه گروه را مجبور به برداشت دوم می کند. قرار است بعد از رسیدن دو بازیگر مرضیه با حالتی پرسشگر از پدر خود بپرسد که آیا به اینجا آمده اند و اعتبار هم از دادن جوابی درست به دخترش طفره برود.

برداشت دوم هم به تائید کارگردان نمی رسد و قرار دادن بازیگران سیاهی لشکر در جای اولیه خود یکی از مشکلاتی است که جهت گروه کارگردانی تا حد زیادی زمانبر هست. صحنه مجددا تکرار می شود و این بار جهت این که درخشانی و امکانیان در جای درستی در کنار ماشین قرار بگیرند جلوی پایشان نشانه ای گذاشته می شود که اشتباه نروند. برداشت سوم به تائید کارگردان می رسد و سه بازگر برابر دوربین سوار ماشین می شوند تا اتومبیل از جلوی دوربین رد شود.

بازی در دنیای واقعی

سام درخشانی از آن دسته بازیگرهایی است که تا به امروز در کارنامه هنری خود نقش های متنوعی بازی کرده است.

وی می گوید: به نظرم در دنیای واقعی آدم به تمام معنا مثبت و یا منفی وجود ندارد و چه بسا که خود آن کاراکتر منفی هم چه دزد باشد و چه قاتل ممکن است در زندگی شخصی خود و حتی در میان دوستان و خانواده خود وجوه مثبتی هم داشته باشد. این همان چیزی است که تلاش می کنم در درون نقشی که قرار است بازی کنم لحاظ کنم که آن نقش مثبت و یا منفی صرف دیده نشود. به نظرم همه آدم ها اگر در شرایط خاصی قرار بگیرند بسته به موقعیتی که در آن هستند می توانند خصوصیات مثبت و یا منفی از خود بروز دهند و آدم های خوب و یا بدی باشند.

بازیگر نقش ارشیا فیلمنامه مجموعه «گسل» را فیلمنامه نیرومند و خوبی می داند. او می گوید: تلاقی چندین فرزند قصه موجب شده است که همه چیز جهت مخاطب فراهم شود. آیا که بیننده این مجموعه قصه عاطفی و علاقه می بیند، گاه با حوادث پلیسی داستان همراه می شود و زمانی با موقعیت های کمدی داستان می خندد و این همان چیزی است که قصه و محتوای آن را بسیار جالب ساخته است.

یک داستان جالب پر افت وخیز

بیژن امکانیان در این مجموعه نقش دکتر اعتبار را که معاون یکی از وزراست بازی می کند. او که بازیگری را از دهه 60 و با فیلم آفتاب نشین ها شروع کرد توانایی اش را با فیلم «گل های داوودی» به کارگردانی رسول صدرعاملی در ایفای نقش جوان نابینای عاشق پیشه به تصویر کشید و بعد از آن در فیلم های مختلفی چون «گمشدگان»، «دبیرستان»، «خفاش» و «آواز تهران» ایفای نقش کرد.

او راجع به حضور خود در این مجموعه می گوید: پیش از این تجربه تهیه کنندگی چند فیلم سینمایی را برعهده داشتم و در مجموعه های تلویزیونی نیز بازی کرده بودم. زمانی که این نقش به من پیشنهاد شد احساس کردم فیلمنامه پتانسیل خوبی جهت کار دارد، آیا که با تلفیق چند عنوان گره ها و نقطه عطف های خوبی را در داستان به وجود می آورد.

وی راجع به نقش دکتر اعتبار می گوید: در همه این سال ها هر لحظه مخاطب عادت کرده است که من را در نقش مثبت ببیند و حتی زمانی که نقشی بازی می کردم که به سمت و سوی منفی گرایش داشت خیلی ها به من اعتراض می کردند و شاید خیلی نقش را نمی پسندیدند. زمانی که این نقش به من پیشنهاد شد فکر کردم وقت خوبی است که بعد از وقفه ای که جهت حضور در تلویزیون داشتم دوباره به رسانه برگردم؛ بخصوص این که داستان و نقش دکتر اعتبار جای کار زیادیبرای بازی داشت.

وی در ادامه می گوید: سینما و تلویزیون امروزه مخاطبان جوان زیادی دارد و با گستردگی تولیدات سینما و تلویزیونی در دنیا باید تمهیداتی اندیشید و راهکارهایی پیدا کرد که بتوان مخاطب را پای تلویزیون نشاند. وی راجع به داستان «گسل» می گوید: این که یک کاراکتر را از چندین وجه کاری و شخصی و خانوادگی بتوان تحلیل کرد به نظرم وقت خوبی است که بازی دیگر یک مجموعه با داستان خوب و نیرومند و با تحلیلی درست از شخصیت های قصه به مخاطب عرضه کرد و این اتفاق علت خوبی است که بتوان آینده نگری کرد قرار است «گسل» مجموعه جالب و پربیننده ای جهت مخاطب آگاه امروز رسانه ملی باشد.

قرار است تا غروب آفتاب تصویربرداری ادامه داشته باشد. علیرضا بذرافشان که پیش از این نویسندگی مجموعه هایی چون «داستان یک شهر»، «خط قرمز»، «تب سرد»، «زیرزمین»، «راه بی پایان» و… را برعهده داشته این بار به همراه مهدی شیرزاد نویسندگی گسل را برعهده گرفته هست. مجموعه 14 قسمتی «گسل» که پیش از این «بی نمک» نام داشت قرار بود از شبکه سوم سیما روی آنتن برود که با توافقی که میان مسئولان شبکه انجام شد، قرار شد میزبان مخاطبان شبکه اول سیما باشد. باید دید این بار محسن چگینی و گروه سازنده اش تا چه اندازه می توانند یک مجموعه جالب و پرمخاطب را روانه آنتن کنند. تصویربرداری مجموعه همچنان ادامه دارد و قرار است از آخرهای مرداد پخش شود.

واژه های کلیدی: زندگی | مخاطب | اعتبار | داستان | مجموعه | داستان | بازیگران | سام درخشانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs