رنگ بینایی تلسکوپ خورشید خورشید خورشیدگرفتگی

رنگ: بینایی تلسکوپ خورشید خورشید خورشیدگرفتگی خورشید گرفتگی اخبار پزشکی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی شخصی سازی راه قطعی درمان اقتصاد کشور عزیزمان ایران است / جهانگیری

به گزارش ایسنا اسحاق جهانگیری عصر امروز(چهارشنبه) در جلسه تودیع و معارفه وزرای پیشین و تازه امور اقتصادی و دارایی اظهار کرد: یکی از اولویت های وزارت اقتصاد اجر

شخصی سازی راه قطعی درمان اقتصاد کشور عزیزمان ایران است / جهانگیری

جهانگیری: شخصی سازی راه قطعی درمان اقتصاد کشور عزیزمان ایران است

عبارات مهم : ایران

معاون اول مدیر جمهور شخصی سازی را راه قطعی درمان اقتصادی کشور عزیزمان ایران دانست.

به گزارش ایسنا اسحاق جهانگیری عصر امروز(چهارشنبه) در جلسه تودیع و معارفه وزرای پیشین و تازه امور اقتصادی و دارایی اظهار کرد: یکی از اولویت های وزارت اقتصاد اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی هست. من می دانم چه فشارهایی در برابر شخصی سازی به دوستان در وزارت اقتصاد وارد می شود ولی شخصی سازی راه قطعی درمان اقتصاد ما است که باید جهت آن قانونمند جلو برویم و از هو و جنجال نهراسیم.

شخصی سازی راه قطعی درمان اقتصاد کشور عزیزمان ایران است / جهانگیری

وی با اشاره به دیگر اولویت های اقتصادی دولت دوازدهم و انتظارات از وزارت اقتصاد یادآور شد: در راس اولویت ها اقتصاد مقاومتی که تنها نسخه ای است که می تواند اقتصاد کشور عزیزمان ایران را از این تنگناها عبور دهد و خوشبختانه اجماع خوبی در این زمینه بین سران کشور وجود دارد. وزارت اقتصاد و بخش های اقتصادی در اجرای آن نقش کلیدی دارند و من متعهد به پیگیری هستم که خوشبختانه عملکرد سال 95 خوبی بوده و برنامه های دقیقی هم جهت سال 96 تدوین شده است است.

جهانگیری با بیان اینکه وزیر تازه اقتصاد و همکارانش باید چند عنوان کلیدی را در اولویت قرار دهند عنوان کرد: سودآور کردن شرکت های دولتی و زیاد کردن بهره وری یکی از این اولویت هاست . وزارت اقتصادی به نوعی مرکز کنترل شرکت های دولتی وحتی غیردولتی هست. میلیاردها دلار سرمایه های مردم در این شرکت هاست ولی هنگامی که سودآوری این حجم از دارای ملت را می بینیم متوجه می شوید که حتی کمکی به دولت نمی کنند و منفی هم می شوند.

به گزارش ایسنا اسحاق جهانگیری عصر امروز(چهارشنبه) در جلسه تودیع و معارفه وزرای پیشین و تازه امور اقتصادی و دارایی اظهار کرد: یکی از اولویت های وزارت اقتصاد اجر

معاون اول مدیر جمهور در ادامه تصریح کرد: ملت حق دارند بپرسند که چند میلیارد دارایی ما در این جا که باید سود بدهند ولی چطور منفی می شود. وزیر اقتصاد حتما باید در این زمینه وقت بگذارد. ما در اقتصاد مقاومتی یکی از مشکلاتی که دیدیم مدیریت این بنگاه ها بود. این بحث بدی است که هنگامی که می خواهیم مدیر بنگاه یا بانک یا شرکت بزرگی رامنصوب کنیم فلان فرد بدون کار شده است را در هیأت مدیره بگذاریم بدون آنکه سابقه ای در آن زمینه داشته باشد.

جهانگیری در ادامه بیان کرد: بحث بخش شخصی و توانمند کردن آن و میدان دار کردن آن در اقتصاد کشور در یکی از مهمترین جاهایی که صورت می گیرد، وزارت اقتصاد است که باید گفتگو با بخش شخصی را جدی تر کرد و نظرات این بخش را به دولت انتقال داد و کمک کرد بخش شخصی توانمند شود.

وی ادامه داد: اصلاح فضای کسب و کار عنوان جدی ای است که از دولت یازدهم مرکز آن به وزارت اقتصاد انتقال یافته شد. در حالیکه خیلی ها می گفتند اگر به نهاد ریاست جمهوری بیاید موثرتر هست. همه از فضای کسب و کار کشور عزیزمان ایران می نالند. ولی وزارت اقتصاد این ابزار را دارد که این مسئله را اصلاح ببخشد. بروکراسی اداری که در همه جا عامل توسعه هست، متاسفانه در این جا مانع توسعه شده است است.

شخصی سازی راه قطعی درمان اقتصاد کشور عزیزمان ایران است / جهانگیری

رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی همچنین تلاش در تامین مالی سرمایه گذاری که رشد آن منفی است را مورد تاکید قرار داد و گفت: باید فضا را به گونه ای درست کرد که روند صعودی پیدا کند این امر از دیگر وظایف وزارت اقتصاد است و به هر نقطه ازمنابع تامین سرمایه گذاری که می رسیم به وزارت اقتصاد باز می گردد . بانک و بازار سرمایه در حوزه اختیارات وزارت اقتصاد هست. افزون بر اینها منابع خارجی هست. هنگامی که در برنامه توسعه نوشته می شود 65 میلیارد دلار از منابع خارجی استفاده شود، راهش تعامل جدی با دنیا هست. مردم دنیا همین جوری پولشان را به جایی نمی فرستند بلکه ریسک ها باید برطرف شود و ببینیم موانع راباید چطور برطرف کنیم.درست است که اصلاح نظام بانکی با بانک مرکزی هست، ولی بخشی از آن با وزارت اقتصاد است . از طرفی ساماندهی بدهی های دولت از وظایف وزارت منزل به حساب می آید و از دغدغه های جدی کشور انضباط بخشی به آن است.

معاون اول مدیر جمهور در ادامه خاطر نشان کرد: در مهمترین مطالعات و مستنداتی که وجود دارد پرسشها اقتصادی مهم ترین پرسشها پیش روی کشور است و در نظر سنجی ها بیشترین سطح مطالبات مردم و مهم ترین و مهمترین تاکیداتی که مقام معظم رهبری همواره به آن تاکید می کنند و برجسته ترین هدفگذاری در دولت یازدهم و دوازدهم اهتمام به حل پرسشها اقتصادی است.

به گزارش ایسنا اسحاق جهانگیری عصر امروز(چهارشنبه) در جلسه تودیع و معارفه وزرای پیشین و تازه امور اقتصادی و دارایی اظهار کرد: یکی از اولویت های وزارت اقتصاد اجر

وی با بیان اینکه کانون مهم این مسئولیت وزارت اقتصاد است گفت: این وزارت منزل باید در ساماندهی پرسشها اقتصادی همت کند و همه تلاش اش را انجام دهد تا نظرات نخبگان و صاحب نظران در تصمیماتش جمع شود. هنگامی که یک تصمیم اقتصادی می گیریم باید ازپشتوانه نخبگان و فعالان اقتصادی کشور برخوردار باشد. خوشبختانه در دولت به خرد جمعی پرداخته شده است و این مسئله در وزارت اقتصاد زیاد نمایان باشد.

وی اضافه کرد: این وزارت منزل از شرکت های مستقلی تشکیل شده است که هر کدام به اندازه یک وزارت منزل یا بخش مهم اقتصادی هستند. به عنوان نمونه شرکت امور مالیاتی که باید بتواند با بالابردن مالیات بر درآمد کشور اضافه کند تا از سهم نفت کم شود و جلوی فرار مالیاتی را بگیرد و از علم نو استفاده کند تا کمتر به بنگاه ها فشار بیاید. گزارشی که در شرکت برنامه در دولت امروز از عملکرد بودجه ۹۶ ارائه کرد نشان می داد که مالیات ۱۱۴ هزار میلیارد و نفت ۷۵ هزار میلیارد خواهد بود.

شخصی سازی راه قطعی درمان اقتصاد کشور عزیزمان ایران است / جهانگیری

جهانگیری همچنین افزود: یا گمرک که در دوره اخیر تحول بسیار خوبی داشته است . در ستاد اقتصاد مقاومتی و مبارزه با مفاسد هر جا گزارشی انجام شد گمرک از دستگاه هایی بود که خوب درخشید و از ابزارهای نوین استفاده کرده که به طور مثال ۲۶ روز ترخیص به سه روز و هفت روز صادرات به یک روز کم کردن یافته است.

رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اشاره به نظام بانکی یادآور شد: درست است که بانک مرکزی در نظام بانکی نقش مهمی دارد ولی وزارت اقتصاد هم نقش اش در این زمینه مهم است . کل حیات اقتصادی کشور و ترکیب آینده اقتصادی و محور کارها نظام بانکی است و هر بانک کشور می تواند مجموعه ای باشد که گاهی از یک وزارت منزل بالاتر است از طرفی نظام بیمه، خزانه ، بازار سرمایه و بورس ، شرکت شخصی سازی و اصل ۴۴ جزئی از وزارت اقتصاد هستند.

جهانگیری در ادامه تاکید کرد: آنچه مهم است این است که وزارت اقتصاد یک وزارت منزل مثل بقیه نیست بلکه یک کانون و مرکز است که اگر موتور آن خوب حرکت کند اقتصاد کشور عزیزمان ایران حرکت می کند حتی اگر جاهای دیگر کند باشد. وزارت اقتصاد قادر است به تنهایی اقتصاد کشور عزیزمان ایران را به حرکت در بیاورد در دولت یازدهم توفیقات بسیار زیادی داشته است.

وی ادامه داد: در تیم سه نفره اقتصادی دولت یعنی شرکت برنامه ، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد این وزارت منزل تنها دستگاهی است که پاسخگوی مجلس است و با ید به آن اختیاراتی متناسب با این انتظارات داده شود. البته یکی از مهمترین انتظاراتی که جامعه دارد و ما باید دنبال کنیم همسویی ، هم نظری ، هماهنگی و همدلی بین تیم اقتصادی دولت است که حتما مدیر جمهور تدابیری می اندیشد و مدیرانی را منصوب می کند که اقتصاد کشور عزیزمان ایران با سرعت بیشتری حرکت کند و هماهنگی بیشتری داشته باشد.

جهانگیری در ادامه خاطر نشان کرد: البته وزارت منزل های نفت، صنعت، راه و کشاورزی هم اقتصادی و مهم هستند. خوشبختانه هماهنگی در حد متعارف هم در دولت یازدهم بوده و هم در دولت دوازدهم وجود دارد. شاخص ها گویای این است که یکی از دوره های خوب اقتصاد کشور عزیزمان ایران بدون تردید دوره دولت اصلاحات بود ولی همان وقت هم یکی از دغدغه ها این بود که چگونه این سه نفر هماهنگ شوند و آقای خاتمی جلساتی را برگزار و ما را دعوت می کرد که کمک کنیم که چطور این سه نفر هماهنگ کنیم می گویند به تعداد اقتصاددان ها نظرات متفاوت وجود دارد که خوشبختانه در این دولت این هماهنگی وجود دارد و من اطمینان می دهم که مشکلی نیست.

وی با اشاره به برگزاری جلسه تودیع و معارفه بیان کرد: سنت ارزشمندی است که قدردان کسانی باشیم که جهت ملت و کشور زحمت می کشند و گر نه این آمد ورفت ها در یک نظام مردم سالار که مدیر جمهور هم دوره اش تمام می شود و مقامات تحت تاثیر قرار می گیرند بسیار عادی وطبیعی است . نه کسی که می رود فکر می کند که چیزی را از دست داده و نه آنکه می آید فکر می کند لقمه چربی پیدا شده است بلکه همه فکر می کنند خدا موقعیت خدمت گذاری را به وی داده است.

وی ادامه داد: دوستان در این جلسه حاضر شدند تا به آقای طیب نیا بگویند که دستت درد نکند و خیلی خوب کار کردید. انصافا آقای طیب نیا از هر منظر یک انسان دانشمندِ صاحب نظرِ پرکارِ پاکدست و جزء اشخاص افتخارآفرین جهت کشور است و حتما دولت با افتخار در جای مناسب از خدمات اش استفاده می کند.

وی در آخر اظهار کرد: آقای کرباسیان هم صورت بسیار توانا و مدیر بسیار موفق با سابقه درخشان است که در حوزه عمل و نظر هر جا که بوده کارنامه درخشان از خود به جای گذاشته. دوران مدیریت اش در وزارت منزل های مهم و بخش های مهم اقتصادی بوده و الان مسئولیت بسیار سنگین وزارت امور اقتصادی و دارایی که مهم ترین وزارت منزل مهم کشور و کانون توسعه کشور عزیزمان ایران است را به عهده دارد.

واژه های کلیدی: ایران | اقتصاد | اقتصاد | اقتصادی | جهانگیری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs